Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 29.05.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Katalán autonómiamodell Romániában? – szeminárium RMDSZ-es részvétellel
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=2973


 

Autonómia, merre? címmel rendezett kétnapos szemináriumot a Bernády György Alapítvány a hétvégén Marosvásárhelyen. A rendezvényen politikusok és szakértõk beszéltek az autonómia kérdésérõl és a kisebbségi törvény elfogadásának esélyeirõl. Elõadást tartott többek között Markó Béla RMDSZ-elnök, Borbély László ügyvezetõ alelnök, Frunda György szenátor, valamint Smaranda Enache, a Pro Europa Liga társelnöke.

„Románia EU-csatlakozása igen fontos a nemzeti kisebbségek számára, mivel fokozza a különbözõ autonómiaformák megteremtésének lehetõségét” – hangsúlyozta a szemináriumon Markó Béla. Az RMDSZ elnöke elõadásában arról beszélt, hogy noha az EU döntési mechanizmusait tekintve a centralizáció felé halad, ezzel párhuzamosan nõ a régiók és önkormányzatok szerepe. „Az RMDSZ továbbra is optimista a programjában foglalt autonómiaformák megteremtése tekintetében, mivel a jövõ Európája nem az egyszínûség, hanem helyi autonómiák szövetsége lesz” – jelentette ki Markó.
A kisebbségi törvény kapcsán a koalíciós partnerek „frusztrált adósként” viselkednek az RMDSZ-szel szemben, az utóbbi idõszakban a szövetséget ért vádak pedig pusztán ürügyet jelentenek a kisebbségi törvény tervezetének elutasítására – mondta a szövetségi elnök.
Borbély László, az RMDSZ ügyvezetõ alelnöke szerint a szövetség azt szeretné, hogy a kisebbségi törvény parlamenti elfogadása még az Európai Bizottság õszi országjelentése elõtt megtörténjen, akár rendkívüli parlamenti ülésszakon. Elõfordulhat, hogy a tervezet kapcsán ugyanaz történik, mint az aradi Szabadság-szobor vagy a parlamenti házszabályzatok esetében: hónapokon át húzódó vita után végül gyorsan elfogadják, tette hozzá Borbély László.
Frunda György szenátor véleménye szerint Romániában Katalónia autonómiamodelljét lehetne alkalmazni. „Spanyolország nem úgy oldotta meg a területi autonómia kérdését, hogy pozitív diszkriminációt alkalmazott a katalán kérdésben, hanem úgy, hogy az országot 18–20 régióra osztotta, amelyekben saját választott parlament és kormány mûködik. A spanyol parlament több hatáskört átruházott a regionális törvényhozásokra, a régiók kormányai pedig a regionális parlamenteknek és a központi kormánynak is alárendeltek. Ez az egyik modell, amelyet Románia esetében is alkalmazni lehetne” – fejtette ki Frunda. A szenátor azzal érvelt, hogy Romániában a megyék túl kicsik, a megyerendszer túl merev, és nem felel meg az EU elvárásainak, a fejlesztési régiók pedig nem képesek hatékonyan felhasználni az uniós alapokat.
Smaranda Enache elõadásában kifogásolta, hogy a külügyminisztérium kisebbségügyi szakértõit arra használják, hogy külügyi síkon minimálisra csökkentsék a kisebbségi kérdés jelentõségét. A Pro Europa Liga társelnöke szerint a fõbb romániai pártoknak „fogalmuk sincs a kisebbségekre vonatkozó nemzetközi mércérõl”, többen közülük nem is rendelkeznek kisebbségügyi szakértõkkel, noha az ország lakosságának több mint tíz százalékát kisebbségek alkotják. Enache aszszony azt szorgalmazta, hogy a nemzeti kisebbségek képviselõi szálljanak síkra egy kisebbségügyi kutatóintézet létrehozásáért, amely független szaktanácsadást biztosítana ezen a területen. Ennek kapcsán Borbély László elmondta, kérte Markó Attila államtitkárt, az etnikumközi kapcsolatok fõosztályának vezetõjét, hogy júliusig intézkedjen a kisebbségügyi intézet létrehozása érdekében. A Pro Europa Liga vezetõje azt is hangsúlyozta, hogy az RMDSZ-nek fel kell készülnie arra, hogy regionális szerepet játszhat majd a régiók parlamentjeiben és kormányaiban. „Ha az RMDSZ nem lesz képes helyt állni ebben a szerepben, elõfordulhat, hogy az esetleges elõrehozott vagy a szokványos választásokon nem szerzi meg a parlamentbe jutáshoz szükséges öt százalékot” – figyelmeztetett Smaranda Enache.
A szemináriumon elõadást tartott továbbá Gabriel Andreescu politikai szakértõ, aki azt taglalta, hogy a többség számára veszélyt jelent-e a kisebbségek autonómiája. Varga Attila képviselõ a kisebbségi jogok modelljérõl, Márton Árpád a kisebbségi törvényrõl beszélt, Markó Attila pedig a kisebbségi tanácsokat mutatta be.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.